Discovery va realiza un documentar despre tragedia de la Colectiv: Premiera va avea loc în primăvară, în România

Discovery va realiza un documentar despre tragedia de la Colectiv: Premiera va avea loc în primăvară, în România
Foto: evz.ro

Discovery Networks lucrează la un documentar despre tragedia din clubul Colectiv care a avut loc anul trecut, pe 30 octombrie, potrivit Mediafax.

În urma incendiului, 63 de persoane au murit și alte câteva zeci au fost rănite.

„Ca povestitor apreciat şi urmărit la nivel mondial, este parte din misiunea Discovery să ofere telespectatorilor săi producţii relevante despre evenimente cu impact major la nivelul societăţii, mai ales atunci când există şi o componentă educativă. În acest caz, considerăm că povestea din Colectiv merită şi trebuie spusă, pentru a avea o imagine cât se poate de cuprinzătoare asupra faptelor petrecute în noaptea respectivă. Programul la care lucrăm va fi unul descriptiv şi se va concentra exclusiv pe filmul evenimentelor din 30 octombrie, încercând să ofere o perspectivă de ansamblu asupra tragediei. Ne dorim ca producţia să fie o radiografie obiectivă, bazată pe mărturiile celor prezenţi la faţa locului şi pe informaţiile confirmate deja de autorităţi”, a declarat Paul Welling, Head of Channels.

Premiera documentarului va avea loc în România, în primăvară, iar difuzarea mesajelor comerciale va fi întreruptă pe toată durata difuzării.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
17:01 - Alegeri prezidențiale 2025. Aproape 18 milioane de români, așteptați la urne. Câte persoane au votat până la această oră
16:58 - Sebastian Popescu anunță că a reușit să voteze, după ce anterior s-a prezentat la o secție de votare greșită: ”Am fost ilegal de două ori și a treia oară, m-au prins și au zis: nu, nu, du-te unde îți scrie în buletin că ai adresa”
16:55 - Salariile din Bulgaria vor fi majorate cu aproape 10% anul acesta, pe fondul creșterii economice și a deficitului acut de forţă de muncă
16:38 - Ziua alegerilor, în satele din munți uitate de politicieni: „Din ce în ce mai rău e”
16:31 - Victor Ponta a anunțat că a votat ”spontan”, în drum spre București
16:21 - Mircea Câmpeanu, soțul Mariei Ciobanu, a murit. Cei doi erau împreună de peste patru decenii. Mesajul transmis de Ionuț Dolănescu
16:14 - Situație neobișnuită în Cluj: O nuntă a epuizat buletinele de vot dintr-o secție de votare
15:58 - Hackerii pro-ruși au revendicat atacul cibernetic din România. Ce mesaj au transmis despre George Simion: „Se poziționează ca un posibil aliat al lui Vladimir Putin”
15:47 - Incident la o secție de vot de lângă București. O delegată a unui partid, care scana cărțile de identitate, a venit îmbrăcată cu un tricou cu inițialele „CG1”: “Este foarte clar mesajul”
15:20 - Două trenuri s-au ciocnit în Gara Constanța. Mai multe persoane, transportate la spital. A fost activat Planul Roșu de Intervenție