Două medalii pentru România la atletism, la Jocurile Francofoniei
Acasa Ştiri Sport Două medalii pentru România la atletism, la Jocurile Francofoniei

Un articol de: -
Sport
Atleta Ancuţa Bobocel a câştigat medalia de aur la 3.000 metri obstacole, iar Bianca Răzor a obţinut bronzul la 400 metri, joi, la Jocurile Francofoniei de la Nisa, transmite Mediafax.

Ancuţa Bobocel a terminat proba de 3000 m obstacole cu timpul de 9:46,82.

În finala de la 400 m, Bianca Răzor a reuşit să se urce pe cea de-a treia treaptă a podiumului de premiere (52,69), în timp ce Adelina Pastor s-a clasat pe locul şase (56,80). Primele două poziţii au fost adjudecate de către franţuzoaicele Floria Guei (52,31) şi Marie Gayot (52,33).

După trei zile, bilanţul atletismului este de cinci medalii: două de aur (Sergiu Ursu – disc, Ancuţa Bobocel – 3000 m obs) , una de argint (Andreea Ogrăzeanu – 100 m) şi două de bronz (Adrian Vasile – lungime, Bianca Răzor – 400 m).