Acasa Ştiri Sport EURO 2016: Portugalia, prima semifinalistă a acestui campionat. A învins Polonia la penalty-uri

Un articol de: -

Meciul dintre naționalele Poloniei și Portugaliei de la Campionatul European s-a încheiat cu victoria Portugaliei după ce, la loviturile de departajare, scor 5-3 (1-1), șutul polonezului Blaszczykowski a fost apărat de Rui Patricio.

Meciul din sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa s-a disputat la Marsilia, pe Stade Velodrome.

Primul gol a fost marcat de către polonezul Lewandowski, la doar două minute după ce s-a dat startul partidei. Portugalia nu s-a lăsat mai prejos și a egalat în minutul 33, prin șutul lui Nani.

Ronaldo a avut multe ocazii pe care le-a ratat.

După cele 90 de minute, scorul a rămas la egalitate, 1-1, iar meciul a mers în prelungiri pentru încă 30 de minute.

Scorul meciului nu s-a schimbat nici după cele 30 de minute de prelungiri, astfel că s-a ajuns la penalty-uri pentru a se decide care echipă va fi prima semifinalistă de la UEFA EURO 2016.

1-0 Ronaldo este primul care inscrie la penaltyuri.

1-1 Gol Lewandowski

1-2 Inscrie Renato Sanches

2-2 Gol Milik

2-3 Gol Moutinho

3-3 Marcheaza si Gilk

3-4 Inscrie Nani

3-4 Șutul lui Blaszczykowski este apărat de Rui Patricio, care îi trimite pe portughezi direct în semifinală.

3-5 Quaresma înscrie și Portugalia este prima semifinalistă a turneului

Citeşte mai multe despre:   meci,   fotbal,   euro 2016,   Portugalia,   Polonia,   campionat