Acasa Ştiri Sport FC Viitorul este noua campioană a României: Viitorul - CFR 1-0, FCSB - CS U Craiova 3-0, Dinamo - Astra 1-1

Un articol de: -

FC Viitorul a câștigat sâmbătă, în premieră, titlul de campioană națională la fotbal, informează Digisport. Echipa din Constanța a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), pe teren propriu, la Ovidiu, în etapa a 10-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

În celelalte meciuri disputate sâmbătă, FCSB a învins CS U Craiova, scor 3-0, iar Dinamo și Astra au terminat la egalitate, scor 1-1.

S-au terminat meciurile pe toate cele trei stadioane. Clasamentul din play-off este 1. Viitorul, 2. FCSB, 3. Dinamo, 4. CFR, 5. CS U Craiova, 6. Astra. Toate cele trei meciuri au început simultan. Arbitrii au fost coordonaţi să fluiere în acelaşi timp. La fel s-a întâmplat şi după pauza dintre reprize.

În minutul 32 înscrie Astra prin Ioniță pe Ștefan cel Mare. Marhează și Dinamo prin slovacul Nemec.

Steaua se distanțează față de Craiova. Avea 3-0 înainte de pauză. Marcatorii au fost Alibec și Jakolis în minutele 42 și 44.

Citeşte mai multe despre:   fc viitorul,   liga 1