Acasa Ştiri Sport Simona Halep s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Wimbledon

Un articol de: -

Simona Halep, locul cinci  WTA, a câştigat, luni, scor 6-4, 6-1, meciul disputat împotriva jucătoarei Anna Schmiedlova din Slovacia, în primul tur al turneului de la Wimbledon, potrivit Mediafax.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi şapte minute, iar primul seta debutat cu Simona Halep mai concentrată şi mai exactă în lovituri. Românca a condus cu 4-1, după ce a reuşit două break-uri.

Apoi, Schmiedlova a reuşit să egaleze situaţia. În final, după un break în penultimul game al primului set, Halep a servit pentru câştigarea actului, scor 6-4.

În cel de-al doilea set, Simona Halep a reuşit din nou să câştige, iar Anna Schmiedlova a mai câştigat doar un singur game pe toată durata setului. După alte două break-uri ale Simonei, aceasta şi-a adjudecat setul, scor 6-1.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Anastasija Sevastova (Letonia, 66 WTA) şi Francesca Schiavone (Italia, 111 WTA).

Citeşte mai multe despre:   s-a calificat