Victorie spectaculoasă pentru Simona Halep, la Turneul Campioanelor: 6-0, 6-2 cu nr.1 mondial, Serena Williams!

Simona Halep a câștigat pentru prima oară un meci împotriva americancei Serena Williams, numărul 1 mondial la tenis feminin, miercuri, la Turneul Campioanelor de la Singapore. Meciul a durat 65 de minute.

Românca a câștigat primul set cu 6-0, acesta fiind al optulea set pierdut la zero de Serena Williams în carieră. Aceasta nu a mai pierdut un set fără să câştige vreun ghem din mai 2013, de la turneul de la Madrid.

Al doilea set a fost câștigat tot de Simona Halep cu scorul 6-2. Practic, Halep a câştigat 8 ghemuri consecutive în faţa nr. 1 mondial!

Halep şi Williams s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se jucătoarea americană.